iso 9001 kalite belgesi
9001 kalite belgesi
Hedeflerimiz
Müşterilerimize arzu ettikleri başari ve performans seviyesine ulaşmalarinda ..

[ devami ]
Amacimiz
Danişmanlik hizmeti boyunca her iki tarafinda mükemmellige ulaşacagi uzun vadeli bir iş ortakligini şekillendirmek ..

[ devami ]
iDEAL TERCiHiNiZ..
 

ıso 9001 belgesi

 

iso 9001.2008

 

iso nedir

 

iso standartları

 

 

KALİTE HAKKINDA BİR FIKRA
Hani hanımların her zaman daha iyisini aramalarını hicveden fıkra vardır ya:
“Üç genç bekar bayan seyahate gittikleri bir kentte, bir yandan henüz uygun bir eş adayı bulamadıklarından yakınırken, bir yandan da konaklamak için otel arıyorlarmış. Tam bu sırada bir ilan görmüşler: ‘Beklentilerinizi aşan hizmet, müthiş damat adayları burada!’. Hemen içeri girmişler kapıda onları karşılayan kişi ‘Buyurun seçin, otelimizin her katında ayrı bir özelliği olan damat adaylarımız var.’ Demiş. Ancak, diye eklemiş bir sınırlamamız var ‘İstediğiniz katta istediğiniz adayla tanışabilirsiniz, görüşebilirsiniz, otelimizde istediğiniz kadar kalabilirsiniz, ancak tanıştığınız adayı reddettiğinizde tekrar o adayı seçme şansınız kalmaz.’
Üç genç bayan bu fikri çok beğenmiş ve ilk kata çıkmışlar. Kapıda ‘Bu katta yakışıklı damat adayları var’ yazıyormuş. Bu katta gerçekten dünya yakışıklısı delikanlılarla tanışmışlar, dans etmişler, ‘Aman bu fırsatı kaçırmayalım’ demişler. Ancak, akıllarına takılmış: ‘Acaba ikinci kattaki adaylar nasıl?’
Bunun üzerine birinci kattaki adaylardan vazgeçip, ikinci kata çıkmaya karar vermişler. Görevli ‘Memnuniyetle’ demiş ve ikinci kata çıkarmış onları. İkinci katın girişinde ‘Bu katta hem yakışıklı, hem de nazik damat adaylarımız var’ yazıyormuş. Bu kattaki gençler de gerçekten ilk kattakiler kadar yakışıklı ve aynı zamanda çok nazik davranışları olan kişilermiş. Genç bayanlarımız ‘Cennete mi geldik?’ iye düşünürken, bir yandan da acaba ‘Üçüncü katta ne var?’ sorusunu sormadan edememişler.
Sonunda dayanamayıp, üçüncü kata geçmeye karar vermişler. Üçüncü katın girişinde ise ‘Bu katta yakışıklı, nazik ve güçlü damat adaylarımız var’ yazısı varmış. Artık daha ne isteriz diye düşünürken, içlerini kemiren merak onları bu adayları da bırakıp dördüncü katı denemeye yöneltmiş.
Dördüncü katın girişinde ‘Bu katta yakışıklı, nazik, güçlü ve zengin damat adaylarımız var’ yazısı yer alıyormuş. Üstelik, bu kata geldiklerinde, bundan sonra sadece bir kat kaldı, kararınızı ona göre verin diye uyarılmışlar. Dördüncü katta tanıştıkları gençler çeşitli ülkelerin prensleri ve gerçekten mükemmel damat adaylarıymış.
Tam ‘Bu katta artık aradığımızı bulduk, birer eş seçim ömür boyu mutlu olalım’ diye düşünürken, ‘Acaba en üst katta ne var?’ sorusu, bu kattaki adaylardan da vazgeçmelerine yol açmış! Son kata çıktıklarında ise şu yazıyı görmüşler: ‘Bu kat hanımların hiç bir şeyden tatmin olmadıklarını ispat etmek için yapılmıştır ve bu katta kimse yaşamamaktadır!’
Aslında, sürekli daha iyiyi arama dürtüsü sadece hanımlarda değil, tüm insanlarda olan ve insanlığın daha iyiyi, daha yeniyi aramasını ve sürekli gelişmesini sağlayan bir dürtüdür. İşte bu nedenle, sürekli gelişmeyi yaşam boyu sürecek bir hedef olarak benimsemeliyiz.
ISO 9001:2008 KALİTE YÖNETİM TEMSİLCİSİ KİMDİR?
ISO 9001 Kalite yönetim sistemi için gerekli proseslerin oluşturulmasını, uygulanmasını ve sürdürülmesini sağlayan. İdari vekil olarak üst düzey sorumlu ve yetkili ile birlikte ISO–9001 uygulamasından sorumlu kişidir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemlerinde kalite Yönetim Temsilcisi Genel Müdür tarafından atanmalı ve yetkilendirilmelidir. ISO 9001 Kalite Yönetim Sisteminin kurulması ve bu sistemin ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi belgesi ile belgelendirilmesi için Üst Yönetimin sistemin kurulmasına ve belgelendirilmesine tam destek vermesi gerekmektedir. Bu konuda bir örnek vermek gerekir ise;
Seneler önce ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi  Yönetim Temsilciliği yapmış olduğum Türkiye’nin en büyük otellerinden birine atanan ve aynı göreve getirilen bir arkadaşımızın bu görevi konusunda dertlerini anlattı. Dertleştikçe konunun vahameti ortaya çıktı. Yeni gelen Genel Müdür bunu odasına çağırmış. Senin işin ne? diye sormuş. Arkadaşımız Kalite Yönetim Temsilcisi olduğunu ve görevini anlatmaya çalışmış. Müdürün ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemine ve Kalite Yönetim temsilcisi diye bir birimin gerekliliğine pek kafası yatmamış. “Sen o işleri bırak, burada kuralları ben koyarım, ben ne dersem o olur. Seni Operasyon bölümünde görevlendiriyorum. Yeni iş yerin orası” demiş! Daha sonra araya giren eski kadrodan bir Genel Müdür Yardımcısı olaya el atmış ve bizim eleman tekrar eski görevine uydurma unvanla “Kalite Sorumlusu” olarak geri dönmüş. Tabii bu arada işletmenin organizasyon şeması da haliyle değişmiş.

Şimdi bu balık nerden kokmuş? Aradan geçen bunca sene içinde bu sistemle hiç kimse ilgilenmemiş mi? Gerçi Rusların kafası bu işlere pek yatmaz, onlar saniyelik ve dakikalık kurallar koyar, işlerine nasıl gelirse öyle idare ederler. Peki, bu ISO 9001 Kalite Yönetim sitemin varlığını onaylayan ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemini denetleyerek ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi ile belgelendiren Belgelendirme kuruluşu  bu arada ne yaptı? Görüldüğü gibi onlarca soru çıkıyor bu işin içinden. Biz işimize dönüp şu “Yönetim Temsilcisi’ni” tanımlamaya çalışalım
Kısaca;
1. ISO 9001 Kalite yönetim sistemi için gerekli prosedürlerin , talimatların kullanılacak formların ve  proseslerin oluşturulmasını, uygulanmasını ve sürdürülmesini sağlamak. İdari vekil olarak üst düzey sorumlu ve yetkili ile birlikte ISO–9001 uygulamasından sorumludur.
2. Yönetim Temsilcisi, Genel Müdüre karşı doğrudan sorumludur.

İki maddeyi ele alırsak ortaya çıkan açılımın anlamı şu oluyor; Genel Müdür “Bak kardeşim biz ISO 9001 Kalite Yönetim  sisteme geçtik, benim uğraşacağım bir yığın iş var. Bu iş zaten başlı başına yoğun bir iş, bu işin özeti de ISO 9001 Kalite Yönetim  sisteminin devamlılığını sağlamak, kontrolünü yapmak ve sistemin işlerliliğini doğrudan bana bildirmektir. Yani bana karşı doğrudan sorumlusun. Sana benden başkası karışamaz. Bu tespitlerini de bana, karşındaki kim olursa olsun ona da bildirmekten, ayrıca  ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi işleyişi açısından her türlü tedbiri almaktan ve aldırtmaktan tam yetki ile sorumlusun. Herkesi ve her birimi istediğin an denetleyebilirsin.” diyor. Yani, Genel Müdür yardımcıları ve diğer departman müdürlerinin üzeri bir seviyede bulunuyor.

Şimdi böyle bir unvan hem Genel Müdürleri hem de Genel Müdür Yardımcılarını zor durumda bırakıyor. ISO 9001 Kalite Sistemine geçiş de zaten zor ve başta kabul görmesi zor bir süreç. Başlarda bu tepkiler zaten yoğun olarak Genel Müdür Yardımcılarından gelir. Bunun da sebebi önlerinde bulunan Genel Müdürlerinin bir gün gidecek olması ve onun yerine kendilerini GM aday adayı görmeleridir. Böyle bir gelecek imkânı varken, karşılarında departmanlarının işleyişi hakkında devamlı hesap soran ve uygunsuzlukları ortaya çıkaran birinin mevcudiyeti onları rahatsız eder. Biz bu örülen duvarları çok gördük. Özellikle ilk başlarda, Genel Müdür aday adayı olarak çekişmekte olan Odalardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcıları ve Yiyecek İçecekten Sorumlu Genel Müdür Yardımcıları bu    ISO 9001 Kalite Yönetim sistemine ve ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi Kalite Yönetim Temsilcisi unvanına hiçte iyi bir yaklaşımları olmaz. Zaten işletme operasyonun tüm yükü bu iki departmanda olduğundan böyle ağır bir sistemi daha üzerlerine almak pek işlerine gelmez. İşte şimdi burada Kalite Yönetim Temsilcisinin nasıl birisi olması sorusu ortaya çıkıyor. İşletme içinden mi yoksa işletme dışından birisi mi olmalı? Dengeler meselesi!

İşletmenin içinden gelen bir YT, hem departmanların hem de kişilerin kuvvetli ve zayıf yönlerini bilir. Bunun yanında geçmişten gelen bir kişisel tanışıklıkları mevcuttur. Eğer YT seçilmiş kişi tüm üst düzey ve orta düzey kadro ile geçmişte bir sorun yaşamamış ise başarı oranı yüksek olabilir. Burada takım çalışması faktörü çok mühimdir. Hele bu seçilmiş kişi üst düzey kadronun ortaklaşa aldığı bir karar ile tercih edilmiş ise sorun yoktur. Ancak alınmış olan ortak karar içinde en ufak bir çatlak inanılmaz kişisel sorunları ortaya çıkartır ki bu süreçte kabul edilmezdir.

KYT’nin işletme dışından seçilmesinin çok hassas noktaları vardır. Otelcilik konusuna kesin kez hakim olması gerekir. Kişisel gelişimini tamamlamış, yol ve hoş görü gösterebilecek olgunluk evresini tamamlamış, İnsan ilişkilerinde samimi ama mesafeli, dinlemesini ve dinletmesini bilen bir eğitimci olması, herkesi iyi bir şey yaparken yakalayıp ödüllendirebilme yeteneğine sahip, analitik ve pratik bir zekâ yapısına sahip birisi olmalı.

Bu mevkii ve görevleri çok tartışılır. Ancak bilinmesi gereken tek şey bu sorumluluğa getirilen kişinin doğrudan Genel Müdüre bağlı olmasıdır. Özetle, hesabı sorar ve hesabı verir.

Olgunluk Evrelerini tamamlayan KYT’ ler, departmanların her türlü işleyişini bildiklerinden bir müddet sonra “kül yutmaz” hal alırlar. Yani seni senden iyi tanırlar. (KAYNAK: AHMET CEM YANAL)

Anasayfa |Hakkimizda |Faaliyetler | Sertifikasyon Süreci | Referanslar | Iletişim | Başvuru
Ideal Danişmanlik
Sayfa tasarim